Projektové stretnutie - Wales, 13. - 18. november 2012

FOTOGALÉRIA

(kliknutím otvoriť)

Učitelia zo Základnej školy na Bezručovej ulici: Mgr. Ivan Pavlík, Mgr. Anna Gemerová, Mgr. Alena Pišková,
Mgr. Ivana Pomajbová a Mgr. Zuzana Ivanovičová sa 13. novembra 2012 vydali na cestu do ďalekého Walesu, aby sa zúčastnili 3. pracovného stretnutia v rámci projektu Comenius. V neveľkom meste Denbigh navštívili partnerskú základnú školu, ktorej súčasťou bola i materská škola. I tento typ školy sa odlišoval od našej základnej školy, lebo ju navštevovali iba žiaci prvého stupňa, 1. – 6. ročníka. Vyučovanie začína zhromaždením žiakov v aule a príhovorom riaditeľa školy alebo niektorého z učiteľov. Žiaci základnej i materskej pripravili pre hostí krátky kultúrny program s národnými piesňami, básňami a tančekmi. Zahraniční partneri si prezreli školu a zúčastnili sa i na niektorých vyučovacích hodinách veľmi špecifických vzhľadom k nízkemu veku školákov.
        Neodmysliteľnou súčasťou pracovných stretnutí je i prijatie partnerov primátorom mesta. Okrem primátora hostí prijali i vedúci pracovníci Odboru školstva a zamestnanci úradu Európskej komisie ECTARC v meste Llagollen, ktorí sa venujú rozvoju medzinárodných projektov, ako je eTwinning, Erasmus, Leonardo da Vinci, Gruntvig a Comenius. Táto komisia pomáha welšským školám pri realizácii rôznych projektov, napríklad v septembri pri realizácii aktivít v rámci medzinárodného dňa svetových jazykov.
        Na pracovnom stretnutí koordinátor projektu Keith Trencher zhodnotil aktivity, ktoré partneri doteraz spravili a ktoré boli zadané na pracovnom stretnutí v Grécku v júni 2012. Naša škola dokončí v nasledujúcom mesiaci prácu na plagátoch Naša lokalita – miesto kde žijem a pripraví CD s vianočnými piesňami v podaní žiakov našej školy.  Učitelia jednotlivých škôl si vymenili korenšponenciu, ktorá prebieha medzi žiakmi partnerských škôl už od septembra 2011 a každá trieda pripraví na hodinách výtvarnej výchovy a anglického jazyka  vianočné pohľadnice pre partnerské triedy. Na pracovnom stretnutí sa dohodol i termín poslednej návštevy v rámci projektu v poľskom meste Opole 4. Júna 2013.
        Aj počas tohto projektového stretnutia sa mali učitelia možnosť stretnúť s rodičmi a učiteľmi denbighskej základnej školy na večierku, kde nielen welšské deti a ich rodičia prezentovali národné tance, ale i hostia prispeli so svojou kultúrnou vložkou. Domáce welšské tance striedali temperamentné grécke a vznešenú poľskú polonézu striedala česká, no u nás zdomácnená polka.
       Domáci nezabudli hosťom predstaviť prekrásnu prírodu Walesu, nádherné údolia s ovčími farmami, malebné mestečká, vrátane Llanfairpwwl gwyngyllgogerychwyndobwllllantysiliogogogoch, mesta s najdlhším názvom na svete, starobylé kostoly a impozantné hrady.   Nezabudnuteľným zážitkom bol i výlet do Národného parku Snowdonia, kde dominoval nielen najvyšší vrch Walesu Snowdon, no očarilo i Írske more, jazerá a skalnaté útesy.
        Návšteva tejto školy bola pre všetkých veľkým prínosom, nielen preto, že išlo o krajinu “ native speakers“, ale že sa znova stretli ľudia, ktorým záleží na zbližovaní rôznych európskych kultúr a eliminovaní rozdielov medzi národmi. Veď aj preto sa náš projekt volá We are One – Our new Europe.