www.giftsofnatureerasmus.com
Oficiálna stránka
LOGO

Pre celú dĺžku trvania projektu vyhralo spomedzi všetkých zúčastnených škôl logo z dielne našich ôsmačiek!
Autorky víťazného loga sú:
Emma Kraus z 8.B, Daša Čechovská z 8.B, Katarína Kaščáková z 8.B, Zara Demitrová z 8.B,
Vanda Podoláková z 8.A a Lucia Mrázová z 8.A.

Ďakujeme dievčatá a gratulujeme!

text: Ing. S. Vavríková

Čo je ERASMUS +

Erasmus+ poskytuje príležitosti na vytvorenie partnerstiev medzi školami a inštitúciami v celej Európe s cieľom zlepšiť úroveň a kvalitu výučby a učenia. "Strategické partnerstvá" umožňujú partnerom spolupracovať na otázkach spoločného záujmu po dobu 2 až 3 rokov a zaviesť inovatívne postupy a/alebo sa zapojiť do novej formy spolupráce s partnermi z rôznych sektorov.


Projekt – DARY PRÍRODY
Cieľom projektu je rozvíjať uvedomenie o prínosoch prírodných zdrojov v každodennom živote.
Hlavnými cieľmi je uvedomiť si, že nielen my sme povinní zachovať prírodu pre budúce generácie, ale aj to, že môžeme využívať prírodu okolo nás na to, aby sme zlepšili život v mnohých oblastiach (potraviny, kozmetika, zdravie) a aby sme mohli dokonca vytvárať produkty založené na prírode, ktoré môžu byť zdrojom príjmu. Našim cieľom je, aby naši študenti pochopili, že príroda to nie je len čistá voda a vzduch, ale každá rastlina, každý strom, každá kvetina alebo bylinka, ktorú vidia okolo seba a že všetky sú cenné a môžu byť použité rôznymi spôsobmi. Prostredníctvom práce na projekte študenti rozvíjajú svoju kreativitu napríklad pri navrhovaní krabičiek na balenie produktov a pri tvorbe marketingovej stratégie pre niektoré produkty. Budú navrhovať, tvoriť a pokúšať sa predávať svoje vlastné výrobky, ktoré im pomôžu rozvíjať dôležité kompetencie potrebné pre ich budúci život. Budú skúmať svoje tradičné kultúry a vymieňať si materiály, ktoré sú výsledkom práce, ktorá im pomôže lepšie spoznať a oceniť ostatné kultúry.

Každý mesiac budú žiaci pracovať na rôznych aktivitách k danému projektu. Za sebou máme už niekoľko aktivít; videá a fotky si môžete pozrieť:
TU >>

V Septembri sme absolvovali aktivitu s názvom – Hi, Partners! - tu žiačky ôsmeho ročníka (Podoláková, Mrázová, Kraus, Čechovská, Kaščáková, Demitrová) krásne spracovali prezentácie s názvom – naša krajina, naše mesto, naša škola – ich nádherné videá si môžete pozrieť na oficiálnej stránke nášho projektu:-)
V Októbri nás čakala aktivita s názvom – Project Identity – úlohou bolo navrhnúť, nakresliť a odprezentovať logo a slogan pre náš projekt, naša práca mala obrovský úspech, naše dievčatá vyhrali a ich logo bude všadeprítomné na našom projekte – gratulujeme!!!! (Kraus, Čechovská, Kaščáková, Demitrová). Výherný slogan patrí našim partnerom z Chorvátska.

V Novembri sme pracovali na aktivite s názvom – As Good As Fresh – cieľom bolo odprezentovať videá sušenia, zavárania, konzervovania ovocia a zeleniny na zimné obdobie, recepty našich mám, úžasné videá si môžete pozrieť oficiálnej stránke nášho projektu:-)

V Decembri nás čakali sviatky a aktivita spojená so sviatkami – Beauty of the Nature – úlohou bolo ozdobiť vianočný stromček pomocou darov prírody (šišky, sušené ovocie, jabĺčka, hrušky, popkornové reťaze).

text: Mgr. I. Pomajbová

Online stretnutie San Viator, Sopuerta, Španielsko.

Posledné stretnutie žiakov a učiteľov v rámci projektu Gifts of Nature- Dary prírody sa pôvodne malo konať v júni 2020 v Španielsku, v baskickom mestečku Sopuerta, cca 40 km od mesta Bilbao. Veľmi sme sa naň tešili, bohužiaľ svetová pandémia Covid-19 všetko zmenila a po niekoľkých snahách o predĺženie trvania projektu zorganizovali španielski kolegovia a žiaci zapojení do projektu prvý decembrový týždeň toto posledné stretnutie online. Niektorí žiaci pracovali v malých skupinkách zo škôl, niektorí sa zapájali z domovov, podľa aktuálnej pandemickej situácie v tej- ktorej krajine.

Prvý deň po krátkom úvode a predstavení sa, sa žiaci a učitelia podelili o svoje skúsenosti s vyučovaním počas lockdownu aj spôsobmi ako sa s danou situáciou vyrovnali a ako úspešne, či menej úspešne sa s ňou vyrovnavajú aktuálne.
Španielski žiaci nám potom predstavili svoju krásnu a hrdú vlasť, región, mesto a samozrejme školu San Viator.

Druhý deň stretnutia sa žiaci pustili do spracovania témy Prečo mám rád svoju školu tak, aby to ostatných partnerov zaujalo a presvedčilo, že práve tá ich škola je tá najlepšia a najkrajšia. Na konci dňa sme sa nevedeli rozhodnúť ani pre jednu z nich, dobre to urobili :-)!

Tretí deň žiaci spoločne urobili mapu projektu Dary prírody zo všetkých doteraz absolvovaných aktivít a medzinárodných stretnutí v jednotlivých krajinách za pomoci archivovaných fotografií, videí, prospektových materiálov a hlavne mnohých spomienok.
Ďalšia úloha bola opísať čo najvýstižnejšie každú školu a región 15 slovami. Nebolo to jednoduché, ale zvládli sme aj to.

Štvrtý deň žiaci pracovali na spropagovaní všetkých prírodných / kozmetických a potravinových/ produktov, ktoré sme v rámci projektu počas dvoch rokov jeho trvania vyrobili a rozdiskutovali si výhody a nevýhody aj efektívnosť jednotlivých spôsobov propagácie a reklamy.

Posledný piaty deň sa niesol v duchu bilancovania, čo nám projekt dal, čo sme sa naučili o prírodných produktoch, ako ich vyrobiť, aké sú ich hlavné výhody oproti výrobkom komerčným, aký pozitívny dopad to má na naše životné prostredie, na našu planétu Zem, na naše zdravie a život budúcich generácií. O tom ako chrániť a zveľaďovať Matku prírodu a jej dary, ktoré nám zatiaľ štedro ponúka. Každá krajina si na túto tému pripravila aj krátke video.

FOTOGALÉRIA + VIDEO >>>

text a foto: Mgr. I. Pomajbová

ERASMUS+ ,  Rumunsko / február 2020/

Predposledný februárový týždeň patril ďalšiemu stretnutiu medzinárodného projektu ERASMUS+.
tentoraz sa učitelia zúčastnených krajín stretli v Rumunsku, krajine, ktorá nie je pre našinca veľmi známa. O to zaujímavejšou bola pre p. učiteľky, ktoré tentoraz zastupovali našu školu- I.  Pomajbovú a M. Čudaiovú. Celé tri dni sme mali možnosť spoznávať krásy tajomnej Transylvánie. A veru, veľmi nás očarila. Transylvánia je krásna hornatá časť Rumunska, bohatá na kultúrne pamiatky. Ich spoznávanie bolo príjemným spestrením popri pracovných mítingoch. Či už to bol hrad Rašnov alebo malebné mestečko Brašov, kde sme mali možnosť zasadnúť do lavíc prvej školy v Rumunsku ale aj navštíviť kostol, nápadne pripomínajúci Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Rovnako vzrušujúce bolo prechádzanie po chodbách hradu Bran, ktorý v 15.storočí patril legendárnemu kniežaťu Drakula. Našu cestu sme zavŕšili v horskom stredisku Sinaia, kde sme sa na zámku Peles doslova vrátili v čase. Ak budete mať niekedy možnosť, určite Transylvániu navštívte. Vieme o nej tak málo. Bohužiaľ.

FOTOGALÉRIA >>>
Projekt Erazmus+ v školskom roku 2019/20
Projekt Dary prírody z programu Erasmus + úspešne pokračuje aj v tomto školskom roku. 
V októbri sme sa zúčastnili trojdňového stretnutia učiteľov v tureckej Ankare a v novembri prebehlo ďalšie projektové stretnutie žiakov a učiteľov, tentokrát v chorvátskom meste Vinkovci. Za našu školu sa ho zúčastnilo 5 žiakov, ktorí si odniesli veľa nezabudnuteľných zážitkov.
Prvý deň týždenného výmenného pobytu začal veľmi aktívne- po srdečnom privítaní v Základnej škole Ivana Mažuraniča a krátkej prehliadke sa žiaci pustili za výdatnej teoretickej a praktickej pomoci troch študentiek Fakulty chemického inžinierstva do výroby prírodných kozmetických výrobkov. Uvedomili sme si, že komerčné kozmetické výrobky obsahujú viac ako 100 chemických látok, ktoré sú často toxické pre životné prostredie. Vyrobili sme si vlastné eco friendly krémy aj balzamy na pery a už vieme ako na to.
 
Druhý deň nás po príchode do školy čakalo malé prekvapenie, súťaž, ktorý národný tím uhádne, aké suroviny boli použité na prípravu smoothie v degustačných pohárikoch. Síce sme nevyhrali, ale “Živelji” sme si na zdravie víťazov pripili! Program pokračoval návštevou miestnej televízie Plava Vinkovačka. Spoznali sme, ako taká regionálna televízna stanica funguje a aj my sme sa stali súčasťou jej ranných správ! Po výdatnom obede sme sa prešli po meste a skvelá sprievodkyňa a učiteľka anglického jazyka v jednom nám povedala veľa zaujímavého o tomto krásnom slavónskom meste!

FOTOGALÉRIA >>>

Deň tretí bol rušný, plný neuveriteľných zážitkov! Najskôr sme navštívili Biogas farmu, kde chovajú hovädzí dobytok na mlieko a pestujú zeleninu trvalo udržateľným spôsobom. Potom sme sa zoznámili s chovom a trénovaním svetoznámych lipicánskych koní v žrebčinci Djakovo, ktorý navštívila aj britská kráľovná Alžbeta II. Po dobrom obede sme ochutnali  zmrzlinu vyrobenú z tekvicových jadierok. Bola jednoducho skvelá! Podvečer sme si absolvovali prehliadku historického centra Osijeku, tretieho najväčšieho mesta v Chorvátsku a dozvedeli sme sa veľa o jeho významnej vojenskej histórii. Po takomto náročnom dni plnom zážitkov sme spali ako babätká.
Štvrtý deň sa niesol v duchu udržateľného rozvoja. Najskôr sme v škole vyrobili ekologické kúpeľové soli a troška sme si pritom zopakovali chémiu. Potom sme navštívili podnikateľský inkubátor, kde si miestni farmári môžu prenajať výrobné kapacity a vyrobiť svoje výrobky ma predaj. Ukázali nám výrobu jablkového muštu, ktorý sme potom aj ochutnali. Inkubátor bol vybudovaný z európskych fondov na podporu rozvoja vidieka. Navštívili sme aj malú rodinnú farmu, kde chovajú 75 kráv a vyrábajú syry a jogurty, za ktoré získali mnohé medzinárodné ocenenia. Sú zapojení v združení, ktoré im pomáha presadiť sa na trhu a tak zastaviť ekonomickú emigráciu a pomôcť ľuďom nájsť si prácu a zostať žiť tam, kde sa narodili. Bol to veľmi zaujímavý deň na poľnohospodárskom vidieku.
Deň piaty a  posledný bol dňom lúčenia. Trocha nám smútok zahnala ochutnávka čajov vyrobených žiakmi z hostiteľskej školy, balenie deň vopred vyrobených kúpeľových solí a záverečné zhodnotenie stretnutia vo Vinkovci ale potom už sa emócie nedali zastaviť. Objatia, priania,  prísľuby zostať v kontakte, slzy a opäť objatia! A tak to ma byť, keď sa lúčia priatelia️.
 

Laura Mikušková, Evka Kačinová, Kristínka Kročitá, Marek Križovský a Matej Marchot, ďakujeme Vám za skvelú prácu reprezentáciu školy! 

text&foto: Ing. S. Vavríková

Stretnutie v Ankare

Začiatkom októbra sme sa zúčastnili v poradí už štvrtého stretnutia v rámci programu Erasmus +, Dary prírody. Tentoraz sa stretnutie učiteľov konalo v tureckej Ankare a bolo zamerané na zhodnotenie doterajšej spolupráce a plnenie aktivít z projektu vyplývajúcich. Navštívili sme dve, zo štyroch súkromných škôl Final Okullari pôsobiacich v Ankare a spoznali sme bližšie ich školský systém,
videli priamo vyučovanie a spoznali sme ich medzinárodný učiteľský zbor. 

Taktiež sme navštívili najznámejšie pamiatky krásneho hlavného mesta Turecka a tiež mesto Safranbulu,
zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Boli to veľmi prínosné dni pre náš spoločný projekt a jeho ďalšie pokračovanie,
spoznali sme nových kolegov a odniesli si nezabudnuteľné zážitky. 

A aktuálne sme už spolu so žiakmi na ceste do Chorvátskeho Vinkovci, kde sa koná ďalšie,
piate pracovné stretnutie škôl z projektu Dary prírody.

FOTOGALÉRIA >>>

text & foto: Ing. S. Vavríková

Medzinárodné stretnutie projektu Erasmu +, s názvom Dary prírody

FOTOGALÉRIA >>>

V dňoch 27.6.-31.6.  sa uskutočnilo už druhé výmenné stretnutie žiakov a učiteľov v rámci projektu Dary prírody, tento raz na našej škole. Mali sme toho na pláne veľa a tak sme od pondelka pilne pracovali a pritom sa aj veľmi dobre zabavili. Vždy ráno naši žiaci spolu so žiakmi s Rumunska, Chorvátska, Španielska a Turecka začali spolu s nami 2 hodinami angličtiny. Po nich sa náš program každý deň líšil.
V pondelok sme im ukázali naše pekné mesto a o každej pamiatke si niekto zo žiakov pripravil krátke rozprávanie. Bolo to veľmi zaujímavé, veľká vďaka všetkým zúčastneným! V utorok sme navštívili tvorivé dielne v Galérii M. A. Bazovského a spoznali významných umelcov nášho regiónu a trošku sme sa nakoniec aj na maliarov zahrali! V stredu sme išli na výlet do skanzenu Sklený sen vo Valašskej Belej a pozreli si ručnú výrobu skla a dozvedeli sme sa veľa o tradícii výroby  skla v tomto regióne. Odtiaľ sme išli do Čičmian, z ktorých krásy sa nám všetkým zatajil dych! Ku koncu dňa sme si ešte pozreli Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej, kde sme našli všetky Slovenské pamiatky a všetko, čo je dôležité vedieť o živote Slovákov. Vo štvrtok nás prijal primátor Richard Rybníček, ktorý sa veľmi zaujímal o náš projekt a porozprávali sme sa o enviromentálnych otázkach. Pracovali sme aj na úlohách, ktoré nám vyplývajú z projektu a na výsledkoch našej práce sme si veľmi pochutili (príprava smoothie). V piatok sme si to naozaj užili! Stali sme sa súčasťou programu k MDD. Z každého rožka troška a všetky vystúpenia našich zahraničných partnerov zožali veľký potlesk obecenstva. Bol to skvelý deň a večer! V sobotu ráno prišiel čas lúčenia. Aj sa slzy zaleskli v očiach mnohých detí aj rodičov! Naši priatelia odišli, ale spomienky na super týždeň zostali v našich srdiečkach navždy. Chceme poďakovať našim žiakom aj ich obetavým rodičom za starostlivosť o deti, vďaka čomu prebehla celá návšteva bez najmenšieho problému! Všetci sa už tešíme na ďalšie stretnutie v chorvátskom Vinkovci na jeseň.

Výmenný pobyt žiakov a učiteľov v Rumunsku / Program Erasmus+/.

Posledný marcový týždeň sa uskutočnil dlho očakávaný, prvý zo štyroch plánovaných výmenných mobilít žiakov a učiteľov  v Rumunsku,
meste Craiova, na Scoala Gimnaziala “SF. Dumitru“.
Z Viedne sme odlietali plní očakávaní,  s kuframi,  ktoré okrem osobných vecí obsahovali aj výsledky našej takmer polročnej práce na projekte Erasmus+ s názvom The Gifts of Nature / mimochodom návrh loga projektu pochádza z dielne našich ôsmačiek/a ktoré sme tam spoločne s ostatnými krajinami prezentovali (žiakmi pripravenú konzervovanú a sušenú  zeleninu a ovocie ako aj EATABLE kalendáre a plagáty s národných receptami).
Hosťujúca škola starostlivo vybrala rodiny, v ktorých žiaci z ostatných krajín týždeň bývali a pripravila na celý týždeň zaujímavý program na pôde školy,  aj mimo nej, zameraný na plnenie ďalšej úlohy - prezentácie nutričných hodnôt vybraného ovocia a zeleniny.
Okrem žiakov, ich rodín, učiteľov, sme spoznali veľmi pekné mesto Craiova, šieste najväčšie mesto v Rumunsku, v župe Dolj.  Má jeden z desiatich najkrajších parkov v Európe “Nicole Romanescu“ Park, veľkú botanickú záhradu, krásne zachované staré centrum mesta s mnohými múzeami-“ Banie House“, galériami, koncertnou sálou Oltenia, ktorú sme navštívili počas skúšky miestneho symfonického orchestra a známu univerzitu. Navštívili sme aj radnicu, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavého o histórii aj súčasnosti mesta. V rámci celodenného výletu sme navštívili  starobylé mesto Targu Jiu na rieke Jiu a pamätník svetoznámeho sochára Contantina Brancusiho, ktorý v meste žil ako mladý, na pamiatku tých, ktorý bojovali v prvej svetovej . Sochy sú umiestnené v dvoch krásnych parkoch a sú hlavnou turistickou atrakciou mesta.
Týždeň nám veľmi rýchlo ubehol a to najcennejšie čo si žiaci z neho odniesli, sú nové priateľstvá, spoznanie inej kultúry, zvykov, dejín, kuchyne a to všetko  v anglickom jazyku.  Už sa všetci  tešíme na ďalšie stretnutie, tento krát u nás v Trenčíne, posledný májový týždeň.

FOTOGALÉRIA >>>

   text: Mgr. I. Pomajbová, foto: Ing. S. Vavríková


 
Pracovné stretnutie v chorvátskom meste Vinkovci

V dňoch 5.- 9.11. 2018 sa v chorvátskom meste Vinkovci, vo východnej Slavónii, konalo prvé stretnutie zástupcov piatich škôl zúčastnených v Projekte Dary prírody /The Gifts of Nature. Hosťujúca škola - Základná škola Ivana Mažuraniča nám pripravila program, v ktorom nás oboznámila so školou, jej vyučujúcimi a žiakmi. Škola existuje už šesťdesiat rokov a pred šiestimi rokmi sa presťahovala do nových moderných priestorov. Navštevuje ju okolo 400 žiakov  prvého a druhého stupňa. Počas troch pracovných dní sa zástupcova škôl dohodli na termínoch stretnutí počas nasledujúcich dvoch rokov trvania Projektu, ako aj  na prvých zaujímavých aktivitách a úlohách, ktoré pre žiakov z Projektu vyplývajú. Tajným hlasovaním sme vybrali  logo Projektu a sme veľmi hrdí, že vyhralo logo, ktoré navrhli žiačky našej Základnej školy! Gratulujeme!

Víťazným sloganom Projektu sa stal slogan žiakov z hosťujúcej školy
All for Nature - Nature for All / Všetko pre prírodu - príroda pre všetkých.
Ďalšie stretnutie, tento krát už aj za účasti žiakov zúčastnených škôl bude v marci 2019 v Rumunsku.

FOTOGALÉRIA >>>

text&foto: Ing. S. Vavríková

ERAZMUS+
Naša škola opäť nadviazala tradíciu výmenných partnerstiev škôl z iných krajín,
takže v nasledujúcich dvoch rokoch 2018 - 2020 žiaci našej školy budú mať možnosť
komunikovať v angličtine nielen doma, ale aj v zahraničí, ako osobne tak i písomne,
spoznať iné krajiny, ich zvyky, kultúru.
Náš projekt DARY PRÍRODY - je zameraný na všetko, čo nám príroda poskytuje,
ako to môžeme využiť, no i na nutnosť jej ochrany.
Tešíme sa na spoluprácu so Španielskom (www.sanviator.com),
Chorvátskom (www.os-imazuranica-vk.skole.hr),
Rumunskom (www.scoalasfdumitru.ro)
a Tureckom (
www.finalokullari.com.tr).
O našich aktivitách na projekte Vás budeme informovať v školskom časopise, na stránke školy, ako aj na stránke vytvorenej k nášmu projektu.

informácie: Mgr. I. Pomajbová